17240JA // 172x40mm // DC Lüfter
| Dinensions / Type | 172mm x 40mm Axial Fan |
|---|---|
| Motor Protection | Auto Restart |
| Temperature Range | -10°C – +70°C (Operating) -40°C – +70°C (Storage) |
| Material | Casing: Plastic (Black) 94V-0 Impeller: Plastic (Black) 94V-0 |
| Lead Wire | UL 1007, AWG 24, +Red, -Black |
| Weight | 325g |
| Spezifikationen | mit Tacho / Alarm und PWM-Signal |
| Anschlüssmöglichkeiten | Kabel / Terminal / Kabelkonfektionen |
| Model | Product No. | Rated Voltage | Operating Voltage | Current | Input Power | Speed | Max.Air Flow | Max. Static Pressure | Noise | Mass | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ( V ) | ( V ) | (A) | (W) | (min) | CFM | (m³/min) | H2O | (Pa) | (dB) | (g) | ||
| 17240JA-12L-YA- | 00 | 12 | 10.0~13.2 | 0.11 | 1.32 | 1350 | 109.5 | 3.10 | 0.09 | 22.4 | 29.5 | 325 |
| 17240JA-12M-YA- | 00 | 12 | 10.0~13.2 | 0.16 | 1.92 | 1550 | 128.2 | 3.63 | 0.12 | 30.7 | 33.5 | 325 |













